هدف گذاری

از قدیم میگویند دو چیز انسان را به اهداف می رساند:
۱-تلاش فیزیکی

۲-تلاش ذهنی

همیشه به یاد داشته باشید که هدف های خود را روی کاغذ یادداشت کنید و مقدار آن را نیز به طور دقیق مشخص کنید. برای مثال بنویسید و هدف گذاری کنید که میخواهید در ماه آینده درآمدتان از ماهی ۵ میلیون تومان به ماهی ۱۰ میلیون تومان برسد. ولی برای هدف گذاری هایتان صفت های عالی در نظر نگیرید. زیرا کیفیت هر صفتی برای هر شخصی مقداری متفاوت دارد. کلمه ی “عالی” یک صفت کیفی است. درآمد عالی از نظر هر شخص متفاوت است و ممکن است در آمد عالی برای فردی ماهی ۵ میلیون تومان باشد، برای فردی دیگر ماهی ۵۰ میلیون و برای شخصی دیگر ماهی ۱۰۰ میلیون تومان باشد. پس شما نباید یک درآمد عالی بخواهید باید مقدار درآمدی که میخواهید داشته باشید را به طور دقیق بدانید، بنویسید و برای آن برنامه ریزی کنید. همچنین باید حرفه ای را هم که میخواهید از طریق آن به درآمد تعیین شده تان برسید هم مشخص کنید. نگویید میخواهم موفق شوم، موفقیت را برای خودتان تعریف کنید. نگویید میخواهم  مشتریان زیادی داشته باشم، بگویید دقیقا چه تعداد مشتری در ماه میخواهید داشته باشید.

اگر قصد مدرس شدن هم دارید، هدف گذاری کنید که تا چه زمانی میخواهید مدرس بشوید. برای مثال دقیق بگویید تا پایان امسال، سال بعد و یا چند ماه دیگر میخواهید مدرس شوید.

چرا میگوییم زمان و مقدار رسیدن به هدفتتان را تعیین کنید؟

برای مثال اگر شما در تاریخ ۲۵ بهمن ماه سال ۱۴۰۱ هدف گذاری کنید و به خود بگویید که برای سال آینده میخواهید متراژ سالن خود را افزایش دهید، ناخودآگاه ذهن شما، هرروزی که میگذرد را مبنای آن عبارت “سال بعد” قرار میدهد. پس باید تاریخ هدفتان را به طور دقیق بدانید، هدفگذاری کنید و بگویید میخواهم تا تاریخ ۲۵ بهمن سال ۱۴۰۲ متراژ سالن زیباییم را افزایش دهم.

 مسائلی که در بالا مطرح شد، جمله ی هدف شما را تشکیل میدهند.

نکته ی دیگر که حائز اهمیت است این است که هدف شما باید واقعی و قابل دسترس باشد. برای مثال اگر در حال حاضر ماهی ۲ میلیون تومان درآمد دارید نمیتوانید برای هدفگذاری ماه بعد درآمد ۲۰۰ میلیون تومانی را هدف خود قرار دهید.

ما سه مدل هدف تعیین میکنیم. اهداف کوتاه مدت، اهداف میان مدت و اهداف بلند مدت. مدت زمان این اهداف برای افراد مختلف متفاوت است. برای مثال اهداف کوتاه مدت ممکن است برای فردی یک ماهه هدفگذاری شود و برای فردی دیگر سه ماهه باشد اما به طور نرمال و میانگین، اهداف زیر نود روز را اهداف کوتاه مدت مینامند.

اهداف میان مدت اهدافی هستند که بین شش ماه تا یکسال هدفگذاری میشوند. اهداف یک تا سه ساله هم اهداف بلند مدت ما هستند که ما بیشتر از ده سال را هدفگذاری نمیکنیم.

مورد بعدی که باید به آن توجه کنید این است که اهدافتان را به اندازه ی اهمیت آنها دسته بندی کنید. ما اهدافی داریم که فوری و ضروری هستند و لازم است که هر چه سریعتر آنها را انجام دهیم. پس هنگام هدفگذاری آنها را اولویت قرار میدهیم و سعی میکنیم ابتدا آنها را به نتیجه برسانیم.

برای آموزش و یادگیری بهتر و مفصل تر مبحث هدف گذاری میتوانید با مشاوران ما در ارتباط باشید و طی یک تا سه جلسه آموزش ببینید جهت ارتباط با مشاورین مجموعه ی بیوتی منتورینگ میتوانید با شماره ی زیر در ارتباط باشید.

۰۹۱۰۵۵۴۸۰۰۶

اشتراک گذاری در:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

مطالب مرتبط